wtorek, 4 października 2011

Młodzieżowe Kino Nokowe

Kadr z miniserialu "Jak zrobić film" w reżyserii Piotra Stasika*

17 gimnazjalistów i licealistów z całej Polski (w tym Tybetanka i Ugandyjczyk) udało się do Pisza, aby uczyć się robienia filmów. Pod okiem doświadczonego dokumentalisty, Pawła Łozińskiego, zrobili remake filmu Kieślowskiego „Gadające głowy”. Zadawali mieszkańcom miejscowości pytania: „Kim jesteś?”, „Czego pragniesz?”. Przeszli przez każdy etap robienia filmu, od pisania scenariusza po montaż. Na koniec wraz z mieszkańcami miasteczka obejrzeli efekt tygodniowej przygody z kamerą. **

4 października tego roku filmową opowieść o tej przygodzie obejrzeli gimnazjaliści z Nadarzyna. Naszym gościem był Piotr Stasik - reżyser miniserialu i organizator (w ramach Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę) warsztatów.

Efektem spotkania były m.in. dwa nowe filmowe pomysły - na dokument o różnych formach ucieczki od rzeczywistości oraz film o komunikacji między ludźmi np. możliwości porozumienia się dziecka ze starszym człowiekiem. Jeśli chodzi o drugi pomysł - okazało się, że Piotr Stasik już myśli o takim filmie i być może wkrótce zacznie go realizować.

Mnie (niestety już po imprezie) naszła taka refleksja - a może by tak zarejestrować jak młodzi i starzy rozmawiają o swoich sposobach na ucieczki od rzeczywistości (każde pokolenie dopracowało się własnych). W ten sposób można by osiągnąć podwójny skutek: międzypokoleniowe porozumienie, jak i powrót do realności.

Dorota Suwalska


* Na zdjęciu uczestnicy warsztatów i Paweł Łoziński, który już wkrótce (28 października) będzie gościem Nokowego Kina. Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.dwabrzegi.pl/jak-zrobic-film-–-rez-piotr-stasik-2011/

** http://www.dwabrzegi.pl/jak-zrobic-film-–-rez-piotr-stasik-2011/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz