wtorek, 3 kwietnia 2012

Święto lalkowej animacji w Kinie Nokowym

kadr z filmu "Piotruś i wilk" - źródło: http://www.se-ma-for.com/pl/filmy/14-piotrusiwilk


26 marca minęło sto lat od premiery PIĘKNEJ LUKANIDY - pierwszego w historii filmu lalkowego, zaś 8 sierpnia cały świat będzie obchodzić 130. rocznicę urodzin jego twórcy - Władysława Starewicza (jedynego Polaka, który stworzył gatunek filmowy). Z tej oto podwójnej okazji w pokażemy Państwu „Tresera Żuków” dokumentalną opowieść o narodzinach animacji lalkowej oraz oscarowego „Piotrusia i wilka” realizowanego w łódzkim Se-Ma-Forze . Po projekcji, jak zwykle, zapraszamy na rozmowę. O animacji lalkowej, jej technikach i historii opowie Elżbieta Sokołowska - wiceprezes Fundacji Akcja Animacja. Zapraszamy do siedziby NOK 20 kwietnia (piątek) o godzinie 19.00. WSTĘP WOLNY!


TRESER ŻUKÓW

Kraj produkcji: Polska, Litwa

Rok produkcji: 2008

Czas: 53’

Scenariusz: Linas Augutis - Litwa

Reżyseria: Marek Skrobecki - Polska i Linas Augutis - Litwa

Produkcja: Se-ma-for Produkcja Filmowa, ERA FILM

TRAILER: http://www.youtube.com/watch?v=O7MGHKaUkpk


Film TRESER ŻUKÓW to pełna uroku dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza - pioniera lalkowego filmu animowanego. Starewicz to jedyny Polak, który stworzył gatunek filmowy, a ściślej – technikę, która miała okazać się kamieniem milowym w dziejach animacji, efektów specjalnych i filmu w ogóle. Urodzony w Moskwie, wychowany na Litwie i w Estonii, pierwsze filmy realizował w Kownie, później w Moskwie, a po Rewolucji Październikowej we Francji. Za sprawą swych perfekcyjnie zrealizowanych i przejmujących opowieści, zyskał miano "Europejskiego Disney'a".

Z niespełna godzinnego dokumentu, za sprawą niezwykłego narratora – animowanego żuka – dowiadujemy się o fascynujących kulisach narodzin filmu lalkowego, a także uświadamiamy sobie przełomowe znaczenie Starewicza dla całej historii kina. W filmie wystąpili m.in. Bracia Quay, jedni z najwybitniejszych twórców animacji lalkowej, oraz Marcin Giżycki, znakomity historyk i teoretyk filmu animowanego.

TRESER ŻUKÓW jest atrakcyjną propozycją zarówno dla widzów dorosłych, jak i młodzieży, dla której może stanowić świetną lekcję z historii filmu.

żródło: http://www.animationacrossborders.com/


PIOTRUŚ I WILK

Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania

Rok produkcji: 2006

Czas: 30’

Scenariusz: Suzie Templeton, Marianela Maldonado

Reżyseria: Suzie Templeton

Produkcja: Se-ma-for Produkcja Filmowa, BreakThru Films, Storm Studios

TRAILER: http://www.youtube.com/watch?v=LRsCxCdcsSQ&feature=youtu.be


Piotruś i Wilk” to film oparty na baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, w sposób niesłychanie przejrzysty i szczery mówiący o sprawach najważniejszych: sile przyjaźni oraz ludzkiej dobroci, która stoi ponad wszystkim. Bohaterem opowieści jest Piotruś, nieśmiały chłopiec, zmuszony stawić czoła brutalnemu światu dorosłych. Wyzwanie jakie rzuci mu los sprawi, że Piotruś będzie musiał pokonać własne słabości, co pozwoli mu wkroczyć w kolejny etap dorastania – wybaczanie.

Nagrody:

- Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej Oscary 2007, Hollywood, USA - Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany

- Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych BAFTA 2006 - Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany (nominacja)

- Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Annecy 2007 - Kryształ Annecy (grand prix festiwalu) oraz Nagroda Publiczności

- Pulcinella Italian Television Animation Awards - Cartoon on the Bay Festival 2007 - Najlepszy Europejski Program Roku (Best European Programme of the Year)

- Festiwal Rose d'Or 2007 - Złota Róża za Najlepszy Program w kategorii Sztuki Performatywne (Best Performing Arts Programme) (za połączenie filmu z muzyką graną na żywo)

- Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2007, Kraków, Polska - „Srebrna Kreska”

źródło: http://www.se-ma-for.com/pl/filmy/14-piotrusiwilk


ELŻBIETA SOKOŁOWSKA - wiceprezes Fundacji Akcja Animacja. Graficzka i scenarzystka, autorka materiałów edukacyjnych, tekstów prasowych, okładek, postaci do filmów animowanych i komiksów. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Od piętnastu lat pracuje dla wydawnictw książkowych, czasopism i stacji telewizyjnych (m.in.: Express Wieczorny, IDG, Agora, Larousse Polska, TVN, Hachette Polska, Prószyński i Ska, Wydawnictwo Szkolne PWN). Od 2007 r. prowadzi własne studio rysunku i animacji. Swoją przygodę z filmem animowanym zaczynała na początku lat 90. w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie, pod okiem Rafała Sikory.

ZAPRASZAMY!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz