wtorek, 6 listopada 2012

„Obcey” i „Rendez-Vous” w Kinie Nokowym

W listopadowym Kinie Nokowym zobaczymy dwa nagradzane w kraju i za granicą filmy dokumentalne. Jeden przedstawia historię grupy teatralnej przygotowującej się do premiery. Drugi jest impresją o „zwykłej, choć nie do końca randce”. Oba łączy fakt, że ich bohaterami są osoby niepełnosprawne umysłowo oraz pozytywne emocje które wywołują. 
Projekcji towarzyszyć będzie wystawa fotografii znakomitego artysty Chrisa Niedenthala oraz listów Wioletty Mikusek pod nazwą „Listy do Syna”. Projekt Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” został wyróżniony w I edycji konkursu „Wspieramy Mamy”, zorganizowanym przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA.
Gościem będzie Iwona Siekierzyńska – reżyserka i scenarzystka filmu „Obcey”.
Pani Iwona gościła już u nas cztery lata temu z filmem fabularnym pt. „Moje pieczone kurczaki”. Był to drugi wieczór z nowopowstałym Kinem Nokowym. Rozmowa, która odbyła się po projekcji należy z pewnością do najbardziej bezpośrednich, by nie powiedzieć intymnych w historii naszego cyklu.
Zapraszamy 16 listopada (piątek) o godzinie 19.00 do siedziby Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury przy Placu Poniatowskiego 42. WSTĘP WOLNY!kadr z filmu "Obcey", źródło: www.eurekamedia.info
OBCEY
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2005
Dane techniczne: Barwny. 45 min.
Produkcja: Eureka Media i TVP S.A.
Koprodukcja: Telewizja Polska S.A. Program 2
Współfinansowanie: Agencja Produkcji Filmowej
Scenariusz i reżyseria: Iwona Siekierzyńska
Zdjęcia: Sławomir Bergański, Edyta Sikora
Dźwięk: Wojciech Cwyk, Piotr Podgórski, Jędrzej Niestrój
Opracowanie muzyczne: Anna Widermańska
Montaż: Bartosz Pietras
Redakcja: Małgorzata Górzańska
Współpraca produkcyjna: Marian Gorlikowski
Producent: Krzysztof Kopczyński

Poruszająca, pełna ciepła opowieść o grupie teatralnej "Biuro rzeczy osobistych", której aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo. Teatr, który tworzą, to nie tylko terapia, ale także działalność artystyczna otwarta na spotkania z publicznością. Jak co roku, grupa "Biuro rzeczy osobistych" przygotowuje się do premiery kolejnego spektaklu. Twórcy filmu towarzyszyli jej podczas letniego wyjazdu, na którym obserwowali pracę aktorów podczas prób, premierowy pokaz ich nowego spektaklu, ale także ich codzienne życie. Przy okazji ujawniały się osobowości bohaterów, ich radości i problemy. Film "Obcey" opowiada o niezwykłych ludziach, będących jednocześnie niezwykłymi artystami.
[TVP]

kadr z filmu "Rendez-Vous", źródło: polishshorts.pl

RENDEZ-VOUS
Etiuda dokumentalna
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2006
Dane techniczne: Barwny. 8 min.
Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Dźwięk: Aleksandra Zawrotniak
Montaż: Wojciech Jagiełło
Kierownictwo produkcji: Artur Kotowski
Produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (Warszawa)

Impresja o zwykłej, choć nie do końca, randce. Jej bohaterami jest para młodych ludzi z zespołem Downa. Obraz Marcina Janosa Krawczyka przypomina o tym, że każdy ma niezbywalne prawo i potrzebę miłości, bo jak mówi Łukasz, bohater filmu, „Samotność, to jest najgorsza rzecz.”

Iwona Siekierzyńska, źródło: www.charlie.pl
IWONA SIEKIERZYŃSKA
Reżyserka; scenarzystka; laureatka wielu nagród filmowych. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Gdańskiego i wydziału reżyserii na PWSTviT w Łodzi. W 1996 roku zrealizowała krótkometrażowy film "Pańcia", który uzyskał nominację do Studenckiego Oscara. W 2000 roku otrzymała stypendium "Cinefoundation", przyznane przez Cannes Film Festiwal. W 2002 roku zrealizowała swój telewizyjny debiut fabularny "Moje pieczone kurczaki".
Iwona Siekierzyńska jest także autorką filmów dokumentalnych, reżyseruje znane seriale (m.in. zakończona już „Plebanię”). Przez wiele lat była cenionym pedagogiem w łódzkiej filmówce, gdzie sprawowała opiekę artystyczną nad filmami dyplomowymi młodych filmowców.

WYSTAWA 
Chris Niedenthal od wielu lat zajmuje się w swej twórczości osobami niepełnosprawnymi, inspiracją do zdjęć były listy pisane przez matkę do syna, który urodził się z zespołem Downa.
Wystawa składa się z 10 portretów kobiet z dziećmi z trisomią 21 uchwyconych w podczas codziennych czynności. Towarzyszące zdjęciom listy Wioletty Mikusek, stanowią motto wystawy, będąc jednocześnie komentarzem do niej. Projekt „Listy do Syna” jest swego rodzaju akcją społeczną, przybliżającą
problem niepełnosprawności i jej akceptacji. Od kwietnia 2008 r. tę niecodzienną ekspozycję. można było zobaczyć w wielu miastach Polski, m.in. w: Warszawie, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu.
W NOK wystawę będzie można oglądać od 12 listopada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz