Dwa filmowe wydarzenia podczas jednego weekendu. 21 listopada (piątek) zapraszamy na Kino Nokowe z Iwo Kondeferem, a 23 (niedziela) odbędzie się pokaz filmów animowanych w ramach Kina Nokusiowego, po których Julia Karasiewicz nauczy jak ożywiać przedmioty.
Fikcja jak prawda, prawda jak fikcja... dwie zaskakujące historie w Nokowym Kinie
„Nie sądziłem, że młody reżyser zdoła ugryźć temat niepełnosprawności w niebanalny i interesujący sposób.” - pisze Mariusz Michalik na blogu www.audiowizualny.com. - „Moje wątpliwości szybko zostały rozwiane. (…) 'Aldona' to nad wyraz dojrzały film o młodej dziewczynie w specyficznej sytuacji życiowej. Film o relacjach i potrzebie popularności w dobie mediów społecznościowych.” W listopadzie gościem Nokowego Kina będzie Iwo Kondefer, mieszkaniec Nadarzyna, zapewne znany osobiście wielu widzom. Prócz dokumentu pt. „Aldona” zobaczymy również „Wszystko” - smutną komedię o samotności. Obie krótkometrażówki otrzymały Grand Prix Festiwalu OKFA (2011 i 2014) i oraz inne nominacje, wyróżnienia i nagrody. Zapraszamy 21 listopada o godzinie 19.00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY!
Aldona
Film dokumentalny
Polska, 2014
Barwny, 15 min.
Scenariusz i reżyseria: Iwo Kondefer
Zdjęcia: Beata Rakoczy
Montaż: Kacper Majewski
Korekta barwna: Norbert Rudzik
Udźwiękowienie: Kamil Radziszewski
Opieka artystyczna: Jolanta Dylewska
Produkcja: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę i Fundacja LOTTO Milion Marzeń
Mój film dokumentalny opowiada o Aldonie Plewińskiej – młodej dziewczynie ze Śląska, o mocnym charakterze i ironicznym spojrzeniu na rzeczywistość. Aldona jest niepełnosprawna – urodziła się bez rąk i nogi. Pomimo tego próbuje zrealizować swoje marzenie o karierze fotomodelki. Chciałem zrealizować film o silnej kobiecie. To właśnie mocna osobowość i czasem zadziorny charakter najbardziej zainteresowały mnie w Aldonie. Razem z ekipą filmową: operatorką Beatą Rakoczy i montażystą Kacprem Majewskim, staraliśmy się na pierwszy plan wyciągnąć jej wewnętrzną energię i charakter. W swoim dokumencie chciałem pokazać osobę niepełnosprawną w inny sposób niż zwykle widzimy to w kinie czy telewizji – gdzie takie osoby z reguły pokazane są tylko przez pryzmat ich inności i jako bezbronne ofiary. Mam nadzieję, że w moim filmie udało mi się pokazać, że Aldona jest przede wszystkim silną dziewczyną i że to ona rozdaje karty.
(Iwo Kondefer)
Film "Aldona" pokazywany był m.in. na pokazie filmów Doc Next Network na festiwalu 11 Planete +Doc Film Festival, 33. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych MŁODZI i FILM, XV Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles oraz na 60. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA, gdzie zdobył nagrodę Grand Prix w kategorii Kino Niezależne.
( http://1na1.e.org.pl/iwo-kondefer-aldona/ )
Wszystko
Mokument
Polska, 2011
Barwny, 10 min. |
Reżyseria: Iwo Kondefer
Zdjęcia: Krzysztof Werner
Występuje: Marek Ławrynowicz
W jednym z miejskich bloków mieszka starszy, samotny mężczyzna (...). Obserwuje on życie swoich sąsiadów, a wnioski i refleksje notuje w zeszycie, sporządzając osobliwe notatki.
(http://ncplus.pl/program-tv/6745199-wszystko-kino-polska-20120901-0330)
Iwo Kondefer (…) traktuje swój obraz, jako rzecz o samotności i potrzebie dialogu. I choć rzecz wygląda na dokument, dokumentem nie jest.
(http://stopklatka.pl/wywiady/-/6662280,offowe-odkrycie-roku-iwo-kondefer)
Film nagrodzony na wielu festiwalach kina niezależnego: m.in. Grand Prix Festiwalu OKFA 2011, pierwsze miejsce w konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego w Lubomierzu 2011, nominacja do plebiscytu portalu Stopklatka i Kino Polska na Offowe Odkrycie Roku.
Iwo Kondefer – absolwent Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Obecnie student reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W 2008 r. członek młodzieżowego jury na festiwalu filmowym Planete Doc Review. Autor reportaży filmowych, jeden z nich - zrealizowany w ramach projektu Videonotacje – był prezentowany w ramach DocNext na festiwalu IDFA w Amsterdamie. Scenarzysta i reżyser krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Laureat wielu nagród na festiwalach kina niezależnego. Mieszkaniec Nadarzyna.
Ożywiamy przedmioty!
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych na kolejne spotkanie z cyklu Kino Nokusiowe. Pokażemy kilka klasycznych już filmów krótkometrażowych. Wszystkie zrealizowano dość szczególną techniką - w każdym można zobaczyć „ożywione” przedmioty. W jednym są to guziki, w drugim kredki, kapelusz i piłka, a w trzecim kable, zabawki, śrubki... Po projekcji zapraszamy na warsztaty animacji filmowej. Nasz gość - Julia Karasiewicz pokaże jak zaczarować, ożywić przedmioty. Przyjdźcie i przynieście ze sobą jakąś rzecz z kuchni, dziecinnego pokoju, garderoby, warsztatu... Czarujemy 23 listopada, o godzinie 16.00 w NOKU. WSTĘP WOLNY!
GUZIK
Film animowany
Produkcja: Polska, 1964
Barwny, 7'30''
Reżyseria: Teresa Badzian
Prozaiczne tworzywo - nici i guziki - służy przedstawieniu gry układów pozycyjnych, ruchu materii, działań antagonistycznych sił.
NIESPODZIANKA
Film animowany, film lalkowy
Produkcja: Polska, 1965
Barwny,10'30''
Reżyseria: Teresa Badzian
Laleczka buduje z metalowych części wspaniały lunapark.
PIESEK W KRATKĘ
Film kombinowany - aktorsko-animowany
Produkcja: Polska, 1968
Barwny, 8 min
Reżyseria: Zofia Ołdak
Historia małego, pluszowego pieska, który wyrusza na podbój dziecinnego pokoju.
( www.filmpolski.pl )
JULIA KARASIEWICZ
Julia Karasiewicz (ur. 1992), mieszkanka Nadarzyna - studentka wydziału Sztuki Mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje pierwsze kroki w dziedzinie plastyki stawiała w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury, będąc uczennicą szkoły podstawowej w Nadarzynie. W 2011 r. uczestniczyła w projekcie fotograficznym fot. ON, organizowanym przez ASP i Operę Narodową. Obecnie zajmuje się fotografią, sztuką video i animacją. Współpracuje z firmą zajmującą się kreowaniem wizerunku - Profimage Studio.
Cykl realizowany we współpracy ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz