poniedziałek, 28 września 2015

Latawce

źródło zdjęcia: http://www.filmweb.pl/film/Latawce-2007-468630

"Latawce" to zapis współczesnego Kabulu z perspektywy afgańskiego nastolatka, a także opowieść o tym, jak w młodych malarzach i muzykach rodzi się pasja filmowa.1 Jeden z czołowych promotorów kina dokumentalnego w Europie - Tue Sten Müller nazwał ten wielokrotnie nagradzany dokument dziełem mistrzowskim2. Już w październiku pokażemy „Latawce” w ramach inaugurującego sezon, Kina Nokowego. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserką - Beatą Dzianowicz - znakomitą dokumentalistką i wspaniałym, ciepłym człowiekiem.  
Przyjdźcie 16 października (piątek) o godzinie 19.00 do siedziby Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury przy Placu Poniatowskiego 42. WSTĘP WOLNY!

LATAWCE
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2007
Barwny, 80 min
Scenariusz i reżyseria: Beata Dzianowicz
Zdjęcia: Jacek Petrycki
Muzyka: Ibrahim
Montaż: Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
Produkcja: Eureka Media

Mimo poetyckiego tytułu, "Latawce" są wstrząsającą, choć nie pozbawioną dowcipu opowieścią o szkole artystycznej w Kabulu. Reżyserka była w Afganistanie w 2002 roku, gdy Polska Akcja Humanitarna tę szkołę odbudowywała. Uczniowie prosili wtedy Beatę o pokazanie pracy kamery, kadrowania etc. Prośby zapadły jej w pamięć; przez 4 lata, w całej Europie szukała z producentem Krzysztofem Kopczyńskim pieniędzy na zorganizowanie kursu filmowego dla młodych Afgańczyków.

I znaleźli: zarówno fundusze jak i reżysera Jacka Szarańskiego, który podjął się prowadzenia zajęć za darmo. "Latawce" są opowieścią o tym kursie i o radości tworzenia. Aż trudno uwierzyć, że sześciu jego bohaterów ma za sobą traumę wojny.

- Patrzą w przyszłość, choć widzieli straszne rzeczy - mówi Beata Dzianowicz. - Publiczne egzekucje, śmierć najbliższych, panikę ucieczek, koszmar życia bez prądu i wody. Talibowie zakazywali wielu rzeczy, w tym kręcenia filmów i puszczania latawców. Dziś wolno w Afganistanie filmować i puszczać latawce, bywają więc dni, gdy całe niebo nad miastem pokryte jest papierowymi symbolami wolności. Nie wyobrażałam sobie innego tytułu - dodaje.

Źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/36703,beata-dzianowicz-nagrodzona-w-locarno,id,t.html

źródło zdjęcia: http://www.polishdocs.pl/pl/rezyser/150/

BEATA DZIANOWICZ
Reżyser, scenarzystka, autorka sztuk teatralnych, aktorka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Śląskim (1993) oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dziś prowadzi tam zajęcia ze studentami.
Laureatka drugiej nagrody w otwartym konkursie komediopisarskim "Talia 99" w Tarnowie za sztukę pod tytułem „Parzyści” oraz wielu prestiżowych nagród filmowych (w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.)
Pracownik Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Współautorka cyklu publicystyki kulturalnej "SŁOWA I ZNAKI".

1http://www.eurekamedia.info/index.php?sec=2&lang=pl&id=24


2http://www.eurekamedia.info/index.php?sec=2&lang=pl&sub=2&id=24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz