czwartek, 19 stycznia 2017

„Bracia” - Wojciech Staroń w Kinie Nokowym

Realizowany przez ponad siedem lat dokument Wojciecha Staronia to wzruszająca opowieść o braterskiej miłości i przeżywaniu starości. Film nagrodzony podczas 68. Festiwalu Filmowego w Locarno jest kolejnym dowodem wielkiego talentu Staronia jako dokumentalisty i operatora – pisze Bartosz Staszczyszyn na portalu culture.pl 1.
W lutym w Kinie Nokowym obsypane nagrodami dzieło Wojciecha Staronia pt. „Bracia”. Po projekcji będą mogli Państwo porozmawiać z reżyserem. Zapraszamy 3 lutego (piątek) na godzinę 19:00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY!

BRACIA

Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2015
Premiera: 2016. 04. 08
Barwny, 68 min
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia: Wojciech Staroń
Współpraca reżyserska, dźwięk: Małgorzata Staroń
Występują: Alfons Kułakowski, Mieczysław Kułakowski
Montaż: Zbyszek Osiński, Wojciech Staroń
Muzyka: Cesar Lerner, Sergio Gurrola, Karol Lipiński
Kierownictwo produkcji: Małgorzata Staroń, Anna Waradzyn
Produkcja: Staron-Film, Telewizja Polska

Dwa światy, naukowiec i malarz, pragmatyk i marzyciel. Alfons i Mieczysław Kułakowscy ścierają się i kochają. Zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością, nieustannie podejmują walkę: w sowieckiej Rosji, na odległej Syberii i po repatriacji, w kapitalistycznej Polsce. Po latach ich braterska miłość po raz kolejny zostaje podana wielkiej próbie, gdy pożar zabiera ich upragniony dom wraz z dorobkiem całego życia. Czy uda się im zacząć wszystko od nowa?

Historia braci Kułakowskich wiedzie wieloma drogami. Urodzeni w latach 20. ubiegłego stulecia w Osiczynie koło Berdyczowa w Związku Radzieckim, doświadczyli wielkiej traumy, gdy jako kilkuletni chłopcy wraz z całą rodziną zostali uznani za zdrajców politycznych i wywiezieni na Syberię. To była długa i kręta droga naznaczona bólem, rozłąką i tułactwem. Jest też droga wiodąca przez burzliwe dzieje Europy Wschodniej ostatnich kilkudziesięciu lat: II wojny światowej, stalinowskiej Rosji, transformacji ustrojowej za żelazną kurtyną i wolnej Polski, do której bracia powrócili w 1997 roku. To pulsująca życiem droga na styku wielkiej historii. I jest też droga optymizmu, ogromnej siły i bezgranicznej braterskiej miłości, dzięki której udaje się przezwyciężyć wszelkie przeciwności, a także za pomocą sztuki – malarstwa, filmu i fotografii – zachować pamięć o życiu swoim i bliskich. „Jestem malarzem optymizmu” – wyznał Alfons Kułakowski. Życiowe drogi braci Kułakowskich łączą się i krzyżują, tworzą niepowtarzalną, osobistą mapę historii, która pozostaje bezcennym kluczem do zrozumienia przeszłości.

Źródło: http://braciafilm.pl/?page_id=7&lang=pl


WOJCIECH STAROŃ
Polski reżyser i operator filmowy. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem, „Syberyjską lekcją”, nagrodzoną na Festiwalu “Cinéma du Réel” w 1999 r. Zrealizowany w 2011 r. autorski dokument „Argentyńska lekcja” otrzymała deszcz nagród, m.in. na Festiwalu w Krakowie i Lipsku, a także prestiżową nagrodę Cinema Eye Honors. Wojciech Staroń jest autorem zdjęć do wielu filmów fabularnych, m.in. „Placu Zbawiciela” i „Papuszy” Joanny i Krzysztofa Krauze, „Pod ochroną” Diego Lermana czy „Nagrody” Pauli Markovitch, za którą odebrał Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie.


1http://culture.pl/pl/dzielo/bracia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz