wtorek, 20 lutego 2018

„Był sobie las” w Kinie Nokowym

źródło: https://www.againstgravity.pl/films/byl-sobie-las
„Po nagrodzonym Oscarem słynnym Marszu Pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do nieznanego nam dotąd świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za 'zielone płuca' Ziemi i serce podtrzymujące życie na naszej planecie.„ - można przeczytać na portalu ulicaekologiczna.pl. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z panem Przemysławem Nawrockim - ekspertem z WWF, jednej z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Porozmawiamy o znaczeniu lasów deszczowych i o tym, w jaki sposób możemy przyczynić się do tego, żeby je chronić. Przyjdźcie 16 marca o godzinie 19:00 do siedziby NOK.

BYŁ SOBIE LAS
reż. Luc Jacquet
Francja, 2013, 78
Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscara® słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm – od najmniejszego do największego – odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Pozwalają na przykład mrówkom tworzyć kolonie w pniach, wykorzystując je potem do walki z gąsienicami.

Doskonale sfilmowany w technice 4K film oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią istotny walor tego obrazu. Film zachwyca poziomem technicznym zdjęć, kręconych od czerwca do listopada 2012 roku kamerą z olbrzymim teleobiektywem, z wykorzystaniem kamer-dronów, dzięki którym udało się uchwycić dziewiczą panoramę przyrody. Ogromną rolę odgrywają tu również efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.

PRZEMYSŁAW NAWROCKI

Urodzony w 1957 roku. Biolog specjalizujący się w dziedzinie badań i ochrony ekosystemów rzek i dolin rzecznych. W Fundacji WWF Polska, w której pracuje od 1997 r., zajmuje się ochroną polskich rzek i gatunków zwierząt poza granicami Polski, w tym tygrysów w tropikalnych lasach w Malezji.
Inicjator przywrócenia bartnictwa do polskich lasów. Członek zespołów i ciał doradczych związanych z ochroną przyrody, m. innymi Rady Naukowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, Rady Naukowej Parku Narodowego Ujścia Warty i Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Odznaczony odznaką "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” przyznawaną przez Ministra Środowiska oraz Nagrodą Zielonego Liścia za zasługi dla rozwoju Zielonych Płuc Polski.

W wolnych chwilach „rzeźbiarz przyrodniczy” i ilustrator, miłośnik archeologii eksperymentalnej, jazzu i bluesa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz