wtorek, 26 marca 2019

Akcja Żonkile w Kinie Nokowym

W tym roku Nadarzyński Ośrodek Kultury a wraz z nim Kino Nokowe włącza się w organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. „19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile - można przeczytać na stronie muzeum. - Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.”
Kino Nokowe włączy się w obchody uczczenia rocznicy nieco wcześniej. Już 5 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy do siedziby NOK na pokaz filmu dokumentalnego „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Po projekcji z nokową publicznością spotka się pan Krzysztof Niwiński – historyk i nauczyciel współpracujący z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. WSTĘP WOLNY!


NIE BYŁO ŻADNEJ NADZIEI. POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM 1943
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2016
Barwny + czarno-biały, 30 min
Scenariusz i reżyseria: Kama Veymont
Zdjęcia: Mateusz Gala, Kama Veymont
Animacja: Łukasz Rusinek
Montaż: Paweł Deliś
Konsultacja historyczna: Agnieszka Haska, Robert Szuchta
Nadzór merytoryczny: Łucja Koch
Produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej.
Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów, metodą animacji. Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: „Walcu z Baszirem” i „Persepolis”. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.
Film został zrealizowany w ramach programu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

( Produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN )

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza