wtorek, 5 listopada 2019

„Zjadanie zwierząt” i Dariusz Gzyra w Kinie Nokowym

Kiedy pisarzowi Jonathanowi Safranowi Foerowi (autorowi zekranizowanych bestselerów „Wszystko jest iluminacją” i „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”) „urodził się syn, chciał się dowiedzieć, jak powinien go karmić i czym naprawdę jest mięso. (...) Wyniki tego śledztwa sprawiły, że stanął twarzą w twarz z rzeczywistością, której jako obywatel nie mógł zignorować, a jako pisarz nie mógł przemilczeć.”* Powstała książka, a potem film, wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i samego pisarza. Zapraszamy 29 listopada (piątek) na godzinę 19:00. Naszym gościem będzie Dariusz Gzyra: działacz społeczny, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii UP im. KEN w Krakowie, weganin. Autor m.in. książki pt. „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”.
WSTĘP WOLNY! 

Zjadanie zwierząt
źródło: https://warsawnow.pl/pokaz-filmu-zjadanie-zwierzat-rez-christopher-quinn/

Eating Animals
scenariusz i reżyseria: Christopher Dillon Quinn
obsada: Natalie Portman
Producenci: Natalie Portman, Christopher Dillon Quinn, Jonathan Safran Foer
USA, 2017, 94 min., dokumentalny

Skąd tak naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Film opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. Wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i pisarza Jonathana Safrana Foera jest adaptacją jego słynnej książki pod tym samym tytułem, która stara się znaleźć odpowiedź na to istotne pytanie, ukazując, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom.

Reżyserowi udało się dostać z ukrytą kamerą do ściśle chronionych zakładów przetwórstwa żywności i ukazać, co dzieje się za ich zamkniętymi drzwiami. Oglądamy przerażające warunki, w jakich żyją zwierzęta i atmosferę, jaka towarzyszy ich zabijaniu. Poznajemy również historię kilku rolników, którzy świadomie zdecydowali się odrzucić koncepcję hodowli przemysłowej i tym samym wytworzonych w ten sposób towarów na rzecz powrotu do korzeni.

Film przedstawia znaną nam wszystkim alternatywę, czyli tradycyjny sposób hodowli zwierząt, negując tym samym stosowane przez ostatnie dekady praktyki w tym zakresie. Doprowadziły one do zanieczyszczenia środowiska i negatywnego wpływu na nasze zdrowie i spowodowały, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy dziś współwinni nieludzkiego traktowania zwierząt. Patrząc na koszty, jakie ponieśliśmy przez zdominowanie rynku spożywczego przez koncerny przemysłowe zaprogramowane na tanie karmienie mas, film pokazuje przyszłość, w której tradycyjne rolnictwo nie jest już wcale odległym wspomnieniem, ale jedyną możliwą drogą rozwoju dla ludzkości.

( https://www.againstgravity.pl/films/zjadanie-zwierzat )


Dariusz Gzyra
źródło: http://gzyra.net/omnie/

Autor książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Działacz społeczny, publicysta, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii UP im. KEN w Krakowie, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1999 roku weganin.
Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura, jeden z redaktorów czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Współzałożyciel Stowarzyszenia Empatia.
Autor licznych artykułów poświęconych etyce relacji człowieka ze zwierzętami, publikowanych w monografiach oraz czasopismach, takich jak: "Przegląd Filozoficzny", "Kultura Popularna", "Wschodni Rocznik Humanistyczny", "Magazyn Sztuki" i "Artmix", „Bez Dogmatu”, „Magazyn Sztuki”, „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, „Dwutygodnik”, „Amor Fati”, „Jednak Książki”, „Bliz”, „Wakat”, „Dziennik Opinii”, „Wschodni Rocznik Humanistyczny”, „Fabularia”, „Er(r)go”, „Edukacja Etyczna”, „Kropla”, „Vege”, „Mentor”, „Organic”, „Eko i My”, „Neurokultura” i „Zielone Brygady”.
Wygłosił kilkanaście referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Prowadził wykłady kilkunastu miastach Polski.
W roku 2005 r. nominowany do nagrody „Serce dla zwierząt”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz