W listopadzie pokażemy dokument A czego tu się bać? w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Ten film to swego rodzaju mazurska księga życia i umierania1. Jednak „po swój rewelacyjny materiał reżyserka nie musiała jechać do Tybetu2 – wyjaśnia Tadeusz Sobolewski w Gazecie Wyborczej. – Wystarczyło, że zapukała do sąsiadów na mazurskiej wsi, gdzie ma dom.” Opowiedzieli jej oni o zanikających zwyczajach i rytuałach związanych ze śmiercią, o tym, jak radzą sobie ze stratą, jak myślą o własnej śmierci. „Jej film uderza w potęgę przesądu – przekonuje Sobolewski. – Tym przesądem nie jest bynajmniej rytuał żegnania umarłego ani serdeczna więź żywych z odchodzącym. Przesądem jest milczenie, lęk, poczucie winy, z którym ludzie nie wiedzą, co począć".3 Po projekcji zapraszamy na spotkanie z dr Katarzyną Korpolewską. Przyjdźcie do nas 8 listopada (piątek) na godzinę 18:00. WSTĘP WOLNY
A CZEGO TU SIĘ BAĆ?
Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2006
Barwny, 39 min
Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szumowska
Zdjęcia: Jacek Drosio
Muzyka: Adam Walicki, Marcin Rychter
Dźwięk: Piotr Fede, Norbert Zając
Montaż: Jacek Drosio
O rytuałach, zwyczajach i wierzeniach dotyczących śmierci opowiadają mieszkańcy jednej z mazurskich wiosek. Zwyczajnie, jak o innych sprawach, a jednocześnie szczerze, ze swadą i humorem. Oni śmierć oswoili, ludziom w miastach brakuje czasu, by o niej myśleć. Powoduje to strach przed jej nadejściem. "A czego tu się bać?" – dziwią się bohaterowie filmu.
https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4222376
Zmiana gościni Kina Nokowego - po spotkaniu zapraszamy na spotkanie z dr Katarzyną Korpolewską
KATARZYNA KORPOLEWSKA-MAKUCH
źródło: https://www.rp.pl/plus-minus/art1784381-praca-jest-wazna-w-zyciu-jej-brak-obniza-samoocene-prowadzi-do-depresji
Psycholożka kliniczna i doktora psychologii społecznej. Posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w realizacji szkoleń w obszarach: rozwoju osobistego, komunikacji, negocjacji, zarządzania, budowania zespołu, zarządzania kryzysem, wystąpień publicznych, oddziaływań perswazyjnych, przywództwa, zarządzania zmianą, obsługi klienta, sprzedaży. W 2004 roku uhonorowana przez „PROFIT” tytułem: Najlepszy trener w kategorii: „Zarządzanie ludźmi”, wieloletnia pracownica Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych, Akademii Teatralnej, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego i obecnie Szkoły Głównej Handlowej. W Nadarzyńskim Ośrodku Kultury prowadzi Akademię Dobrych Relacji dla studentów i studentek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, we współpracy z NOK tworzy też autorskie warsztaty dla uczniów i uczennic nadarzyńskiego liceum.
------------------------------------------------------------------------
1Parafraza tytułu książki autorstwa Sogyal Rinpocze „Tybetańska księga życia i umierania”
2https://wyborcza.pl/7,75410,4038651.html
3https://wyborcza.pl/7,75410,4038651.html