fot. Katarzyna Akram, na zdjęciu Zbigniew Zamachowski i Dorota Suwalska
Zachęciwszy młodzież gimnazjalną (patrz - post poprzedni) zaczęłyśmy się zastanawiać jaki film i jaki gość mógłby zachęcić "młodzież" nieco starszą, czyli liczącą sobie lat -dzieści lub -dziesiąt. Wybór padł na Zbigniewa Zamachowskiego (bo nie tylko znakomity aktor, lecz również ciepły, sympatyczny człowiek) oraz "Wielką Majówkę" - film, który wielu dobrze wspomina, a niełatwo go sobie przypomnieć, choćby z uwagi na to, że nie został wydany na DVD. Miałyśmy nadzieję, że zarówno film, jak i muzyka MAANAMU, która w nim rozbrzmiewa przyciągnie publiczność, której jedno i drugie kojarzy się z młodzieńczymi latami.
W ten oto sposób w lutym 2008 odbyła się kolejna inauguracja Kina Nokowego, tym razem w porze typowej dla wszystkich (no prawie) późniejszych pokazów, czyli w piątkowy wieczór.
Nasze przewidywania się sprawdziły - okazję do wspomnień mieli nie tylko widzowie, lecz również nasz gość, dla którego rola w "Wielkiej Majówce" była filmowym debiutem.
Na sali znalazły się również osoby, które, choćby z uwagi na młody wiek, nie mogły widzieć filmu wcześniej. Miłe był fakt, że im również "Wielka Majówka" przypadła do gustu.
Przy okazji tego wspomnienia pozwolę sobie przytoczyć tekst, który ukazał się przed pokazem w Wiadomościach Nadarzyńskich ponieważ dość dobrze oddaje ideę, która nam przyświecała przy powoływaniu Nokowego Kina:
Majówka z Zamachowskim już w lutym!!!
W zimowy wieczór 29 lutego zapraszamy do Nadarzynskiego Ośrodka Kultury na Filmową Majówkę z jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów. W tle zabrzmi muzyka zespołu Maanam. Impreza rozpocznie się o godzinie 19.00. WSTĘP WOLNY.
Wszyscy, którzy dorastali w latach osiemdziesiątych nie mają już, zapewne, wątpliwości, że chodzi o pokaz „Wielkiej Majówki”- zrealizowanej w 1981 roku, kultowej komedii polskiej, w której debiutował Zbigniew Zamachowski. Aktor będzie tego wieczora gościł w Ośrodku Kultury. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z naszym gościem.
Dla wielu widzów pokaz będzie okazją do sentymentalnej podróży w przeszłość. Inni – nieco młodsi – zapewne odkryją, że wyprodukowany ćwierć wieku temu film wciąż może bawić i wzruszać. Zwłaszcza gdy opowiada opartą na faktah historię kilkunastoletniego uciekiniera z zakładu opiekuńczego, który nieoczekiwanie wszedł w posiadanie torby pełnej pieniędzy.
O tym, że film podoba się do dzisiaj świadczą znalezione przeze mnie opinie młodych internautów, którzy mieli szczęście „Wielką Majówkę” obejrzeć. A trzeba sobie jasno powiedzieć, że trudno dziś znaleźć taka okazję. Tym tym bardziej więc należy docenić "nadarzńską majówkę w lutym".
Lutowy pokaz będzie już drugim z naszego nowego cyklu imprez filmowych. Pierwszy, przygotowany specjalnie dla uczniów Gimnazjum w Nadarzynie, odbył się w grudniu. Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć filmy dokumentalne zrealizowane przez swoich rówieśników lub kolegów niewiele starszych od siebie. Etiudy powstały pod opieką dokumentalistów z zespołu filmowego "Paladino" w ramach „Przedszkola Filmowego” - kursu dla studentów, licealistów i gimnazjalistów organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę. Dwóch z czterech członków "Paladino" – Piotra Stasika i Thierrego Paladino gościliśmy z tej okazji w NOKu.
Nasz cykl, z założenia, będzie prezentował filmy, których nie można zobaczyć w multipleksach. Właściwie w ogóle trudno je gdziekolwiek obejrzeć. Dotyczy to, choć z różnych przyczyn, zarówno filmów młodych adeptów Szkoły Wajdy, jak i "Wielkiej Majówki", którą wielu kiniomanów włączyłoby chętnie do swojej prywatnej kolekcji DVD, lecz nie ma, niestety, takiej możliwości. Tak samo unikalne będą nasze propozycje na kolejne miesiące.
Każdej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z którymś z autorów prezentowanego filmu – reżyserem, aktorem, czy scenarzystą... Uczestnicy pokazów będą więc mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z ludźmi kina.
Dorota Suwalska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz