wtorek, 2 kwietnia 2013

„Para do życia” - nie(typowe) męskie kino

Po marcowych wydarzeniach w NOK poświęconych w dużej mierze kobietom zapraszamy na męski, co nie znaczy przeznaczony wyłącznie dla Panów, wieczór filmowy.
Bywalcy (i Bywalczynie) Nokowego Kina będą mogli obejrzeć niezwykły fiński dokument pt. „Para do życia” - filmowy zapis męskich, często bardzo intymnych rozmów w saunie. Jest zarazem pierwszy zrealizowany całkowicie poza granicami Polski film w historii Nokowego Kina. Po projekcji o filmie i męskich sprawach porozmawia z Państwem Zbigniew Miłuński – filozof, psychoterapeuta, trener, autor artykułów prasowych i audycji radiowych. Zapraszamy 19 kwietnia na godzinę 19.00 do siedziby Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury przy Placu Poniatowskiego 42. WSTĘP WOLNY!

Para do życia
Steam of Life (Mesten Vuoro)
Film dokumentalny
Reżyseria: Joonas Berghäll, Mika Hotakainen
Produkcja: Finlandia/Szwecja 2010
Czas trwania: 81 min

Sauna jest jedynym fińskim słowem, które jest zrozumiałe na całym świecie. W świeckim społeczeństwie sauny są pozostałościami dawnych kultów - ich historia sięga niemal 3,5 tysiąca lat wstecz. Są miejscem oczyszczania ciała i ducha, w którym czas ulega zawieszeniu. W fińskiej saunie tworzy się atmosfera sprzyjającą męskim zwierzeniom.
Film otrzymał nagrodę główną Millennium Award na 7. Planete Doc Review w 2010 roku. Był także fińskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" (jest to pierwszy w historii przypadek, aby film dokumentalny kandydował w tej kategorii).

Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem - miejscem, gdzie mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody'ego Allena. Absolutny brak tabu (także dotyczący nagiego ciała), umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych - wszystko to odsłania inną twarz Finlandii, o lata świetlne odległą od obrazu Finów jako niezbyt rozgarniętych mruków.
Osobnym bohaterem filmu jest perfekcyjnie sfotografowana natura - w Finlandii wciąż ma się wrażenie, że to człowiek jest dopełnieniem naturalnego krajobrazu, a nie na odwrót. Przepełnione spokojem zdjęcia lasów i jezior znakomicie kontrastują z emocjonalnymi wypowiedziami bohaterów.

Opis dystrybutora: www.againstgravity.pl

Film przeznaczony dla dorosłego odbiorcy.


Zbigniew Miłuński
Zbigniew Miłuński: ur. w 1954 roku, z wykształcenia filozof. Po 9 latach pracy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zrezygnował z uniwersyteckiej kariery w obszarze filozofii moralnej i etyki. Następnie pracował w różnych zawodach i na różnych stanowiskach. Żonaty, dwoje dorosłych dzieci.

Obecnie pracuje jako psychoterapeuta, trener i konsultant w zakresie rozwoju osobistego, komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania konfliktów i rozwoju organizacji. Od lat prowadzi autorskie warsztaty rozwoju osobistego, w tym warsztaty dla mężczyzn.

Autor wywiadów i artykułów w czasopismach takich jak: Zwierciadło, Przegląd, Gazeta Wyborcza, Charaktery. Współpracował z radiem Tok.fm, prowadząc audycję: Zmiana mentalności (wraz z Ewą Wanat).

Na podstawie: www.taraka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz