poniedziałek, 29 września 2014

Z Nowego Jorku z „Dziennikiem z podróży”

 Kadr z filmu "Dziennik z podróży", foto: mat.prasowe,
http://www.polskieradio.pl/9/308/Artykul/856839,Dziennik-z-podrozy-spelnil-niespelnione-marzenie-Stasika

Z Nowego Jorku, gdzie kręci kolejny film, przylatuje tylko na chwilę. Przedtem podróżował do Birmy z pokazami polskiego dokumentu. Jeszcze wcześniej przemierzał Polskę kamperem w towarzystwie bohaterów „Dziennika podróży” – 82 letniego mistrza fotografii Tadeusza Rolke i 15 letniego zafascynowanego fotografią Michała. To właśnie ten znakomity i wielokrotnie nagradzany dokument zobaczymy w październikowym Kinie Nokowym. Będziemy też mieli okazję porozmawiać z jego reżyserem - Piotrem Stasikiem, który zechciał (po raz kolejny) zrobić w Nadarzynie przystanek w swojej nieustającej podróży. Zapraszamy 17 października (piątek) o godzinie 19.00 do siedziby Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury przy Placu Poniatowskiego 42. WSTĘP WOLNY!

DZIENNIK Z PODRÓŻY
Film dokumentalny
Rok produkcji:
2013
Barwny, 51 min
Scenariusz, reżyseria - Piotr Stasik
Zdjęcia - Piotr Stasik, Tomasz Wolski
Muzyka - Motion Trio
Montaż - Tomasz Wolski
Produkcja - Kijora
Koprodukcja - Narodowy Instytut Audiowizualny, Orange, Telewizja Polska
Współfinansowanie
Polski Instytut Sztuki Filmowej

(…) historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.
Im głębiej wchodzimy w opowiadaną historię, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie
. (...)

(…) Znakomity, ciekawy film i fascynujący przyczynek do wiedzy na temat jednego z najwspanialszych mistrzów fotografii – dziękuję!
Stan Kros
http://ninateka.pl/film/dziennik-z-podrozy-piotr-stasik


PIOTR STASIK
Reżyser wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i seriali edukacyjnych (m.in. dla TVP Kultura). Fotograf. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz socjologii w Instytutucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Współzałożyciel Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i wieloletni prezes Zarządu. Wieloletni koordynator projektu „"Przedszkole Filmowe". Współzałożyciel zespołu filmowego Paladino. Od 1996 roku zaangażowany w pracę w organizacjach pozarządowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz