czwartek, 10 marca 2016

„Przypadek” - Marzena Trybała w NOK


Polska Akademia Filmowa, chcąc uczcić przypadającą 13 marca 2016 r 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, ustanowiła go patronem tego roku. Jest to jeden z powodów, dla których w marcu pokażemy w Kinie Nokowym jeden z najlepszych jego filmów „Przypadek”. Zobaczą Państwo ten obraz po cyfrowej rekonstrukcji, w wersji z 1981 roku z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę. 
Innym powodem jest fakt, że jest to jeden z ulubionych filmów kinonokowej ekipy i jego projekcja już od dawna znajdowała się w planach. Kolejnym fakt, że pokaz „Przypadku” to okazja do zaproszenia wspaniałej aktorki i przesympatycznej osoby – pani Marzeny Trybały, która wykreowała w „Przypadku” jedną z głównych ról kobiecych. Zapraszany 18 marca (piątek) na godzinę 19.00 do siedziby NOK.


PRZYPADEK
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji:1981
Premiera: 1987
Gatunek: Film psychologiczny, Film polityczny
Barwny, 3347 m, 112 min
Plenery: Łódź (dworzec Łódź Fabryczna), Warszawa (ul. Rakowiecka).
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski
Scenografia: Andrzej Rafał Waltenberger
 Muzyka: Wojciech Kilar
 Montaż: Elżbieta Kurkowska
 Produkcja: Zespół Filmowy Tor
Obsada aktorska, m. in.: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz
Adam Ferency, Marzena Trybała, Jacek Borkowski, Adam Ferency, Zygmunt Hübner, Jerzy Stuhr.

Zrealizowany w 1981 roku a zatrzymany przez cenzurę z powodu stanu wojennego film trafił na polskie ekrany dopiero po sześciu latach – 10 stycznia 1987 roku, na Festiwalu Filmowym w Cannes, jednak poza konkursem. Ówczesny dyrektor festiwalu nie pozwalał na udział filmu w konkursie przekonany, że nie zostanie on zrozumiany przez widownię. Stąd Kieślowski wyciął kilka niezrozumiałych politycznych scen i wysłał w ten sposób spreparowaną wersję z uwagą "dla francuskiej cenzury", co jednak nie wpłynęło na decyzję dyrektora festiwalu.

Tłem akcji jest historia komunizmu w Polsce od zakończenia II wojny światowej, do początku lat 80. i narodzin „Solidarności” oraz walka komunistycznego reżimu z opozycją. Na przykładzie trzech wersji życiorysu głównego bohatera Witka Długosza, reżyser analizuje rolę przypadku i determinizmu jako czynników kształtujących los człowieka.

Witek urodził się w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, w czasie strajków poznańskich. W chwili porodu umarła jego matka oraz brat bliźniak. Ojciec Witka brał udział w strajkach. Obaj przenoszą się do Łodzi, gdzie Witek uczy się i rozpoczyna studia medyczne. W trakcie piątego roku studiów umiera ojciec Witka, którego ostatnie słowa skierowane do syna brzmią: nic nie musisz! Witek traci powołanie do zawodu, bierze urlop dziekański i decyduje się na wyjazd do Warszawy. Udaje się w pośpiechu na dworzec. (…)

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przypadek_(film)

MARZENA TRYBAŁA
Aktorka. Urodziła się w Krakowie. Jest absolwentką PWST w Krakowie (1972). W czasie studiów jej autorytetem była aktorka Zofia Jaroszewska. W latach 1972-78 grała w Teatrze Polskim w Poznaniu, a w latach 1978-82 - w Teatrze Słowackiego w Krakowie. W 1983 roku przeniosła się do Warszawy, gdzie przez 7 lat występowała na deskach Teatru Narodowego, a od 1990 do 1997 roku - Teatru Polskiego. Od 1998 roku jest związana z Teatrem Ateneum. W Teatrze TVP zadebiutowała w 1972 roku ("Niechby ta jedna nić"). Od tego czasu zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Odnosiła sukcesy tak w rolach dramatycznych (Amelia w "Mazepie" Słowackiego, Rachel w "Weselu" Wyspiańskiego i Rozuara w "Życiu snem" Calderona), jak psychologicznych (Helena w "Wujaszku Wani" i Niny w "Mewie") i komediowych (Kasia w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira i Eliza w "Pigmalionie" Shawa). Szczególnie ceni rolę w "Królu Edypie" w reż. G. Holoubka. W 1971 roku zadebiutowała w filmie "150 na godzinę". Zagrała między innymi w trzech obrazach Krzysztofa Kieślowskiego: "Przypadek" (1981), "Bez końca" (1984) i "Trzy kolory. Biały" (1993). Inne filmy, które przyniosły jej popularność to: "Korczak" A.Wajdy (1990) i "C.K.Dezerterzy" J.Majewskiego (1985) oraz "Hrabina Cosel" (produkcji niemieckiej). Występowała także w serialach telewizyjnych: "Kopernik", "Komediantka", "Rzeka kłamstwa", "Sukces", "Klasa na obcasach", "Boża podszewka", "Tygrysy Europy" oraz "Na dobre i na złe", w "Samym życiu" i "Pensjonacie pod Różą". W swoim dorobku ma także udział w polskim dubbingu tak znanych filmów, jak "Harry Potter i więzień Azkabanu" (2004), "Nawiedzony dwór" (2003), "Tarzan" (1999) i "Rudolf czerwononosy Renifer" (1998). Nagrała trzy piosenki Jerzego Satanowskiego i Agnieszki Osieckiej na płytach "Agnieszka Osiecka - Ostatnie Bolero" (1998) oraz "Dziękuję za świat". Zagrała w kilku produkcjach za granicą, m.in. na Węgrzech i we Francji ("Szuler", "Sprawa kobiet" i "Spotkania, pożegnania").

Źródło: http://fdb.pl/osoba/1737-marzena-trybala/biographies

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz