niedziela, 14 stycznia 2018

„Historia Marii” w Kinie Nokowym

„Wzruszający film o nawiązywaniu więzi, budowaniu zaufania, mozolnym procesie wychodzenia z więzienia samotności i poznawaniu rzeczywistości międzyludzkiej przez osobę skazaną na brak dostępu do niej” - pisze Janusz Wróblewski na www.polityka.pl . W lutym w Kinie Nokowym pokażemy obsypany nagrodami film oparty na losach głuchej i niewidomej dziewczynki żyjącej pod koniec XIX wieku we Francji. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z panią Małgorzatą Książek, która od blisko 30 lat pracuje na rzecz osób głuchoniewidomych,  prowadziła m.in. plenery rzeźbiarskie w Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku. Zapraszamy 02.02 (piątek) na godzinę 19:00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY!

HISTORIA MARII
reżyseria: Jean-Pierre Améris
scenariusz: Jean-Pierre AmérisPhilippe Blasband
gatunek: Biograficzny/Dramat
produkcja: Francja
premiera: 21 października 2016 (Polska) 10 sierpnia 2014 (świat)
czas trwania:   95 min
Ważniejsze festiwale i nagrody: 2015 Wisconsin FF, 2014 FF Locarno: Variety Piazza Grande Award, 2014 FF Nowa Zelandia

Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku.

Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta.

Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.

Źródło: Kondrat-Media: http://kondrat-media.pl/historia-marii


MAŁGORZATA KSIĄŻEK
Tyflopedagog i surdopedagog. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (obecnie: Akademia Pedagogiki Specjalnej). Od  niemal 30 lat pracuje na rzecz osób głuchoniewidomych (OGN) – dorosłych i dzieci. Od ok. 20 lat współpracuje z Akademią Pedagogiki Specjalnej,  prowadząc zajęcia dydaktyczne ze  studentami zakresu wspomagania osób głuchoniewidomych i innych ze złożoną niepełnosprawnością. W ramach TPG (Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym - przyp. redakcji) prowadzi szkolenia dotyczące podnoszenia świadomości na temat osób z podwójnym uszkodzeniem zmysłów wzroku i słuchu – przeważnie w formie warsztatów interaktywnych, autorka wielu programów szkoleń, materiałów wykorzystywanych podczas nich. Ponadto autor książek, artykułów i innych publikacji popularyzujących problematykę OGN,. Prowadziła m.in. plenery rzeźbiarskie OGN w Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku,  teoretyk i praktyk z wieloletnim doświadczeniem w zakresie komunikacji osób głuchoniewidomych.

Źródło: http://nck.pl/szkolenia-i-rozwoj/kadra-kultury/aktualnosci-i-szkolenia/malgorzata-ksiazek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz