„Cud nad Wisłą”
Reżyseria: Ryszard Bolesławski
Scenariusz: Adam Zagórski
Gatunek: Dramat / Wojenny / Niemy
Produkcja: Polska
Premiera: 16 marca 1921
Czas trwania: pierwotnie ok. 80 minut; obecnie - po rekonstrukcji - 53 minuty (do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty filmu)
„Każdy w czyjej piersi bije serce Polaka, miłującego swoją Ojczyznę (…), niech zobaczy wielki obraz w 2-ch seriach Cud nad Wisłą” zachęcał „Kurier Poranny” w 1921 roku. Film powstał niemal równolegle do portretowanych wydarzeń historycznych – bitwy warszawskiej, która zdecydowała o wygranej Polski w wojnie polsko-bolszewickiej. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920 r. Jedną z ról kobiecych zagrała Jadwiga Smosarska – największa gwiazda przedwojennego kina. Ryszard Bolesławski, chwalony za sprawnie zrealizowane sceny batalistyczne, w 1923 roku wyemigrował do Hollywood gdzie kręcił przeboje kasowe z Gretą Garbo i Marleną Dietrich.
(źródło: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/cud-nad-wisla )
Marcin Pukaluk
Kompozytor, performer i producent muzyczny. Od 10 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Ma na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz setki seansów z muzyką na żywo! Grał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival.
Jest zwycięzcą organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii "Generał" Bustera Keatona (2011) oraz laureatem I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012).
Jego muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.
Sebastian
Adamkiewicz
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, publicysta portalu historycznego Histmag.org. Autor i uczestnik wielu projektów z zakresu edukacji historycznej i popularyzacji historii. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii Polski wczesnonowożytnej, dziejów polskiego ruchu rewolucyjnego, historii tożsamości i propagandy, oraz kultury elit władzy.
( źródło: https://www.historiaposzukaj.pl/nasi_autorzy,693,autor_sebastian_adamkiewicz.html )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz