wtorek, 1 września 2020

„Cud nad Wisłą” i muzyka na żywo

 

Nowy kinonokowy sezon rozpoczynamy pokazem „Cudu nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego - twórcy, który sam walczył w wojnie polsko-radzieckiej. Film powstał w 1921 roku - a więc świeżo po wydarzeniach, o których opowiada - na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Warto więc spojrzeć na to dzieło nie tylko jak na filmowe widowisko oparte na historycznych wydarzeniach, lecz również przykład ówczesnej polityki historycznej. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu znanego już nokowej publiczności Marcina Pukaluka. Po pokazie zapraszamy na rozmowę z Sebastianem Adamkiewiczem - historykiem z łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Polsce i redaktorem współpracującym z portalem Histmag. Przyjdźcie 25 września (piątek) na godzinę 19:00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY!

Cud nad Wisłą”

Reżyseria: Ryszard Bolesławski

Scenariusz: Adam Zagórski

Gatunek: Dramat / Wojenny / Niemy

Produkcja: Polska

Premiera: 16 marca 1921

Czas trwania: pierwotnie ok. 80 minut; obecnie - po rekonstrukcji - 53 minuty (do naszych czasów dotrwały jedynie fragmenty filmu)

Każdy w czyjej piersi bije serce Polaka, miłującego swoją Ojczyznę (…), niech zobaczy wielki obraz w 2-ch seriach Cud nad Wisłą” zachęcał „Kurier Poranny” w 1921 roku. Film powstał niemal równolegle do portretowanych wydarzeń historycznych – bitwy warszawskiej, która zdecydowała o wygranej Polski w wojnie polsko-bolszewickiej. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920 r. Jedną z ról kobiecych zagrała Jadwiga Smosarska – największa gwiazda przedwojennego kina. Ryszard Bolesławski, chwalony za sprawnie zrealizowane sceny batalistyczne, w 1923 roku wyemigrował do Hollywood gdzie kręcił przeboje kasowe z Gretą Garbo i Marleną Dietrich.

(źródło: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/cud-nad-wisla ) 

 

Marcin Pukaluk

Kompozytor, performer i producent muzyczny. Od 10 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Ma na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz setki seansów z muzyką na żywo! Grał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival. 

Jest zwycięzcą organizowanego przez Vivarto konkursu na najlepszą autorską muzykę do słynnej komedii "Generał" Bustera Keatona (2011) oraz laureatem I nagrody w konkursie taperskim festiwalu Muzyka na Plan w Tarnowskich Górach (2012).

Jego muzyka pojawiała się w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Muzyki Filmowej RMF Classic.


Sebastian Adamkiewicz

Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Muzealnik, adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, publicysta portalu historycznego Histmag.org. Autor i uczestnik wielu projektów z zakresu edukacji historycznej i popularyzacji historii. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii Polski wczesnonowożytnej, dziejów polskiego ruchu rewolucyjnego, historii tożsamości i propagandy, oraz kultury elit władzy.

( źródło: https://www.historiaposzukaj.pl/nasi_autorzy,693,autor_sebastian_adamkiewicz.html )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz