Czy marzenie o nieśmiertelności może się spełnić?1 I czy powinno? W marcu zapraszamy na pokaz pierwszego w Polsce dokumentu egzystencjalnego. Tak ten gatunek nazywali twórcy filmu: Julia Karasiewicz i Tomasz Kazanecki. Film "Immortal Kombat" powstawał dwa lata. Julia i Tomek wykonali tytaniczną pracę. Przepytali ponad 20 osób ze świata nauki, kultury, medycyny, filozofii, sztuki i sportu. Ale w filmie wypowiadają się także językoznawcy, YouTuberzy, innowatorzy i muzycy. Twórcy dokumentu "Immortal Kombat" rozmawiali też z księdzem, najstarszą Polką i pacjentem, który przeżył śmierć kliniczną. Ich dokument to solidna porcja wiedzy, rozważań filozoficznych i etycznych, informacji z różnych dziedzin nauki, a także dawka emocji.2 Nic więc dziwnego, że został nagrodzony „Złotym Kopernikiem” na Festiwalu Edukino w kategorii Kultura. Naszymi gośćmi będą autorzy dokumentu - znana zapewne wielu nadarzynianom Julia Karasiewicz (jako dziecko chodziła na zajęcia plastyczne do NOKu, potem, już jako absolwentka warszawskiej ASP, współtworzyła uwielbiany przez dzieci i ich opiekunów cykl Kino Nokusiowe) oraz dziennikarz Tomasz Kazanecki (obecnie oboje pracują w Newsroomie360, centralnym projekcie wspierającym w pracy online redakcje w Polska Press). Spotkamy się również z jedną z wypowiadających się w filmie ekspertek - Anją Franczak - pierwszą w Polsce profesjonalną towarzyszką w żałobie.
Zapraszamy 25 marca na godzinę 19:00 do siedziby NOK.
Immortal Kombat
Reżyseria: Julia Karasiewicz
Scenariusz: Julia Karasiewicz, Tomasz Kazanecki
Gatunek: Dokument
Produkcja: Polska
Czas trwania: 57:35
Walka o nieśmiertelność towarzyszy człowiekowi od zarania. Poszukiwania kamienia filozoficznego, fontanna młodości czy drzewo życia to tylko niektóre symbole pragnień związanych z przekraczaniem ludzkiej natury. Jak będzie wyglądał człowiek przyszłości?
Czy nauka pozwoli nam na osiągnięcie wieku matuzalemowego, a nawet na nieśmiertelność? "Immortal Kombat" to filmowy debiut Julii Karasiewicz i Tomasza Kazaneckiego, który zawiera próbę odpowiedzi na pytanie o odwieczne ludzkie zmagania i ich rzeczywisty sens.
O tym, na ile opłacalna jest "zabawa w Boga", opowiadają m.in. Aleksandra Przegalińska, Krzysztof Książek, Jarosław Makowski, Zbigniew Nawrat, Jacek Prusak i najstarsza Polka, superstulatka Tekla Juniewicz. Dzięki świadectwu Marka Breguły, który przeżył śmierć kliniczną, film dotyka także tych najbardziej nieodgadnionych obszarów ludzkiej egzystencji.
Dokument pozwala skonfrontować się nie tylko z kwestiami ostatecznymi, ale także z samym sobą.
źródło: https://www.kinoroma.zabrze.pl/polecamy/immortal-kombat
Julia Karasiewicz
Absolwentka
wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zawodowo zajmuje się fotografią, filmem, animacją i
dziennikarstwem. Pracując początkowo jako montażystka wideo,
specjalizująca się w krótkich formach, w ostatnich latach zaczęła
angażować się w filmy dokumentalne. W obszarze jej głównych
zainteresowań artystycznych leży człowiek w relacji zarówno do
kultury, jak i natury. Obecnie coraz bardziej pochłaniają ją
kwestie ekologiczne. Pierwszy film dokumentalny w jej reżyserii –
„Immortal Kombat” – miał premierę w czerwcu 2021 roku.
Tomasz Kazanecki
Absolwent Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zawodowo zajmuje się głównie pozycjonowaniem i optymalizacją treści w internecie oraz dziennikarstwem. Po latach pracy z tekstem pisanym odkrył w sobie pasję do kolejnej formy prezentacji rzeczywistości, jaką jest wideo. Prywatnie reprezentant myśli, o której śpiewał Bob Marley - "positive things happen to positive thinkers".
Pierwsza w Polsce profesjonalna towarzyszka w żałobie. Szkoliła się w Niemczech, gdzie zawód towarzysza w żałobie istnieje od ponad 20 lat. Studiowała kulturoznawstwo w Niemczech, w Chorwacji i we Włoszech. Przez 10 lat pracowała w międzynarodowej branży filmowej. Osobiste doświadczenie straty uświadomiło jej społeczny problem braku edukacji o śmierci i wsparcia dla osób w żałobie.
Na swoim blogu „Sprawy Ostateczne” pisze o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. W 2020 roku rozpoczęła dwuletnie szkolenie na doulę umierania.
Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci.
źródło: https://instytutdobrejsmierci.pl/ludzie/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz