czwartek, 29 września 2022

Z punktu widzenia tych, którzy kazali strzelać

W 1970 roku, kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem, władze PRL ogłosiły kilkunasto- a nawet kilkudziesięcioprocentowe podwyżki cen żywności. Wywołało to krwawo stłumione protesty. Wielokrotnie nagradzany dokument 1970 pokazuje te wydarzenia w wyjątkowy sposób, ponieważ „narratorami” nie są ci, do których strzelano, lecz ci którzy wydali rozkaz, by strzelać. Niezwykła jest również forma filmu. Łączy ona materiały archiwalne ze scenami animowanymi przedstawiającymi ówczesnych polityków. Ich prowadzone na gorąco rozmowy telefoniczne, zachowane w archiwach IPN, posłużyły za oś narracji filmowej opowieści.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami: reżyserem, scenarzystą, montażystą i autorem zdjęć Tomaszem Wolskim oraz producentką Anną Gawlitą. Zapraszamy 28 października (piątek) na godzinę 19:00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY! 


1970

Reżyseria: Tomasz Wolski

Scenariusz: Tomasz Wolski

Gatunek: dokumentalny

Czas trwania: 71 min.

Rok produkcji: 2021

Produkcja: Kijora Film – Anna Gawlita

Współpraca reżyserska: Anna Gawlita

Koprodukcja: TVP, Instytut Pamięci Narodowej

Producent wykonawczy animacji: Krakow Animation Center, Krakow Film Klaster

Zdjęcia: Tomasz Wolski

Montaż: Tomasz Wolski

Animacje: Robert Sowa

Muzyka: Bartłomiej Tyciński, DJ Lenar


W 1970 r. w komunistycznej Polsce wybuchają protesty. W stolicy zbiera się sztab kryzysowy. W ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Poprzez archiwalne nagrania i animacje obserwujemy mechanizmy władzy. „1970” to opowieść o buncie, widziana z punktu widzenia oprawców.

http://kijorafilm.com/1970-2/

1970” to wyjątkowy film dokumentalny opowiadający historię protestów i strajków robotniczych, które miały miejsce na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., pokazaną z perspektywy komunistycznych oprawców. Dzięki animacjom połączonym z nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/142895,Film-1970-koprodukowany-przez-IPN-uhonorowany-Specjalna-Nagroda-Jury-na-festiwal.html

 

Tomasz Wolski 

Reżyser, operator i montażysta kilkunastu filmów dokumentalnych (np. 1970, Zwyczajny kraj, Lekarze, Pałac, Szczęściarze) wyróżnianych na światowych festiwalach. Jego krótkometrażowy film Córka został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2015 oraz na Europejskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Premiers Plans” w Angers 2016. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych oraz PAF. 

https://festiwalgdynia.pl/biografia/tomasz-wolski/

(…) Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2003). Uczestnik Berlinale Talent Campus oraz warsztatów Berlin Today Award, programu EKRAN+ (2017) w Szkole Wajdy. Stypendysta programu "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (…)

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1153128


Anna Gawlita

Nagrodzona jako najlepsza producentka na Festiwalu Era Nowe Horyzonty (2008) i Krakowskim Festiwalu Filmowym (2017), nominowana do nagrody KIPA za Najlepszy Debiut Producencki w pełnometrażowym filmie fabularnym (2021). Prezeska zarządu Kijora Film.

Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczka Berlinale Talents, Emerging Producers Programme, EKRAN + w Szkole Wajdy, Producers To Watch MIPCOM/DOC/TV. Doktorantka w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Producentka pełnometrażowego filmu fabularnego pt. „Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej (AGBO Fellowship Award na Slamdance Film Festival).

Producentka i kierowniczka produkcji filmów m.in. Tomasza Wolskiego, Piotra Stasika i Aleksandry Maciuszek, które były nagradzane na Visions du Réel, MFF w Jihlavie, Krakowskim Festiwalu Filmowym, FF w Palms Springsl, Margaret Mead w Nowym Yorku, Millennium Docs Against Gravity i wielu innych.

Koproducentka pełnometrażowych filmów fabularnych: „Via Carpatia” (reż. K. Kochańska i K. Bajon, premiera na 53. MFF w Karlowych Warach – konkurs East of the West), „Dzień czekolady” (reż. Jacek Piotr Bławut, nagroda „Inis” na Międzynarodowym Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu).

W 2018 roku zrealizowała swój samodzielny reżyserski debiut – film dokumentalny pt. „Krzyżoki”, który otrzymał m.in. Złotą Żabę na Camerimage i nagrodę Grand Prix na Cork Film Festival w Irlandii, oba kwalifikujące do ubiegania się o nominację do Oscara.

https://wajdaschool.pl/instructor/anna-gawlita/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz