piątek, 4 stycznia 2013

Animowane myśli, animowane emocje...

kadr z filmu "Zgrzyt" Michała Mroza
Jak zrobić film animowany we własnym domu? Kto realizował pierwsze w historii animacje? Co film animowany może przekazać dorosłemu widzowi? O tym, między innymi, opowie gość styczniowego Kina Nokowego - Michał Mróz, młody, utalentowany reżyser. Zobaczymy również kilka jego krótkometrażowych animacji, a także filmy twórcy, którego uważa za swego mistrza – Mirosława Kijowicza. Zapraszamy 18 stycznia o 19.00 do siedziby NOK. WSTĘP WOLNY!

Michał Mróz – ur. w1990 r. Reżyser, scenarzysta, grafik. Swoją przygodę z filmem zaczął w wieku 14 lat tworząc pierwszą poklatkową animację w domowych warunkach. Potem zrealizował jeszcze dziewięć filmów animowanych, za które otrzymał ponad 50 nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. Swoje prace prezentował między innymi na festiwalach filmowych w: Los Angeles, Toronto, Malmo, Belgradzie, Sofii, Wrocławiu, Gdyni. Uczestniczył w warsztatach filmowych w BBC i Panavision (Londyn), Malmo oraz Dreźnie. Był stypendystą miasta stołecznego Warszawy i Instytutu Adama Mickiewicza. Większość swoich filmów stworzył w technice poklatkowej animacji lalkowej.

Zajmuje się również popularyzacją filmu animowanego. Realizuje m. in. Projekt „Młody dla młodych", czyli prowadzone przez cały rok w pięciu warszawskich liceach wykłady z historii filmu animowanego oraz warsztaty animacji.


Mirosław Kijowicz - ur. 8 maja 1929 w Leningradzie, zm. 28 października 1999 w Wyszkowie. Reżyser filmów animowanych, scenograf, scenarzysta. W 1955 ukończył wydział historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, w 1961 malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1960-1966 związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, od 1966 - ze studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. W latach 1976-81 wykładał w PWSFTviT w Łodzi, w latach 1982-84 na Uniwersytecie Villanova w USA, a w następnych latach także na Wydziale Filmowym Uniwersytetu Śląskiego. Wiele swych filmów zrealizował z żoną, Hanną Jagoszewską, jako scenarzystką.
Członek SFP od 1966 r. ; 1987-1991 - członek Komitetu Kinematografii ; członek Światowego Związku Żołnierzy AK (Krzyż Walecznych, Krzyż AK).
Laureat wielu nagród w dziedzinie filmu animowanego na festiwalach m.in. w Krakowie, Oberhausen, Mannheim, Warna, Locarno, Mar del Plata. Zdobywca m.in. Złotego Smoka za najlepszy film dla dzieci na festiwalu w Krakowie (Bajka o smoku, 1963) i Grand Prix na festiwalu w Annecy za film Klatki (1967).
Realizował przede wszystkim filmy autorskie, adresowane do dorosłego widza. Mówi się jako o głównym, obok Jana Lenicy, przedstawicielu nurtu filozoficznego w polskiej animacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz